Fotostudija

Fotostudija – tai kiekvieno rimto profesionalaus fotografo darbinis įrankis ir svajonė. Kas aplamai yra fotostudija? Kas ją sudaro? Kam ji yra reikalinga? Kokia ji būna ir kiek kainuoja? Šitie ir dar daugybė klausimų kyla kiekvienam žmogui, kuris yra bent kažkiek susijęs su fotografija. Žodis fotosesija vienareikšmiškai daugiau pasako pačiam fotografui, nei paprastam žmogui ar klientui, kuriam reikia paslaugos.

Patalpa nuotraukoms daryti…

Fotostudija – tai uždara, apribota aplinka, kurioje vyrauja tam tikri elementai skirti fotografuoti norimam objektui. Norint pradėti gilintis į pačią fotografijos studiją ir jos ypatumus – pirmiausia reikia nuspręsti kokia bus jos paskirtis ir kas bus joje fotografuojama.

Sakykim esu jaukių kalėdinių šeimos fotosesijų fotografas ir man reikia studijos. Tokiems darbams atlikti užtenka paprasto kambario. Jeigu pavaizduoti labai prabangiai – tai mažo buto pirmame aukšte. Toks studijų modelis yra labai populiarus ir paplitęs tarp fotografų, kurie neturi savo ploto darbui ir jiems reikia tik vietos.

Rimtesni dalykai

Moderniai įrengtas butas, kuriame skirtingose patalpose yra atskiros zonos įvairiems kadrams padaryti. Vienas kambarys – jauki lova, kitame – sūpynės ir šalia židinys. Dar kitame kambaryje dekoruota siena su gražiu foteliu. Pliusai tokios patalpos yra kaip ir aiškus. Gera vieta, patogus privažiavimas, pastovus klientų srautas, nedidelės investicijos. Tokio tipo interjeras yra palankus gražioms ir jaukioms šeimos nuotraukoms daryti.

Tačiau pradėjus daryti rimtesnę fotosesiją – atsiranda daugybė klausimų. Ką daryti su apšvietimu? Patalpų apšvietimas be papildomos technikos – tai halogeninės lemputės, galbūt liuminescencinės, arba pro langus sklindanti dienos šviesa. Sakykim fotografas atsineša savo apšvietimą, kurį sudaro paprasta išorinė Canon 620ex arba kokia nors Godox gamintojo blykstė. O rimtesnis fotografas atsineš papildomą impulsinio apšvietimo sistemą, pavyzdžiui – Profoto, Broncolor blykstes, kurios dirbs bevieliu principu su fotoaparatu.

Erdvė ir lubos

Vienas iš esminių tokios fotostudijos bute trūkumų – lubų aukštis. Standartinio tipo butuose ir patalpose jis yra labai mažas. Norint teisingai pastatyti apšvietimą reikalingos aukštesnės nei 3 metrų lubos. Kaip žinia – visos standartinės patalpos turi iki 3 metrų, o dažnai iki 280cm. aukščio lubas. Lubų aukštis yra svarbus dėl blyksčių ir jų priedų pastatymo kampo. Kitaip sakant – kaip viskas bus nukreipta į žmogų fotografavimo metu.

Artėjant prie išvadų galime teigti, kad buto tipo fotostudija yra tinkama nedideliems užsakymams, pavienių žmonių portretams ir mažoms grupelėms fotografuoti skirtinguose fotografiniuose interjeruose. Tikra fotostudija gerokai skiriasi nuo anksčiau paminėtų. Pagrindinis fotografijos studijos elementas ir reikalavimas yra erdvė ir aišku – aukštos lubos. Idealus variantas turėti gerą natūralios šviesos šaltinį. Tai yra dideli vitrininiai langai.

Kas vyksta pasaulyje?

Profesionali fotostudija gali susidėti iš kelių kompleksų, kurie yra panašūs į paviljonus. Užsienyje vienas fotografas investavo 300 000 eurų į foto studijų kompleksą, kurį sudaro daug skirtingų patalpų. Patalpos yra paruoštos skirtingoms temoms fotografuoti. Medicina, banko gyvenimas, verslas, gamta, šeima namuose, jaukus miegamasis, stomatologijos kabinetas, aviacijos tematika (lėktuvo kabina) ir daugybė kitų. Visas nuotraukas jis parduoda svetainėse istock.com, shutterstock.com, fredmiranda.com ir kitose panašiose svetainėse. Tai yra komercinė fotografija.

Fotostudijos patalpos yra įrengiamos pagal fotografo pageidavimus, tačiau kartais fotografuojamų objektų gama yra tokia plati, jog neužtenka vieno balto fono, kurį galima būtų tiesiog pakeisti kitu. Fotosesiją, kurioje dalyvauja didesnė grupė žmonių, mažoje fotostudijoje atlikti labai sudėtinga ir nepatogu. Kartais – išvis neįmanoma be montažo pagalbos. Erdvi studija yra patogi apšvietimui pasistatyti, reguliuoti, keisti ir stumdyti viską pirmyn atgal…