Naktinė fotografija

Naktinis fotografavimas, arba kitais žodžiais, naktinė fotografija – tai atskira fotografijos rūšis. Kas yra naktinė fotografija?Tai yra vaizdai nufotografuoti naktį arba tiesiog sutemus. O kas yra fotografuojama naktį? Kodėl būtent naktį ir kam to reikia? Šiame straipsnyje paminėsiu daug dalykų ir jie visi yra susiję su šia tema. Naktinę fotografiją aptarsime iš meninės ir iš techninės pusės.

Mano naktinę fotografiją galima skirstyti į kelias pagrindines kryptis. Naktinio miesto vaizdai, naktinės gamtos vaizdai, architektūra naktį, technika ir infrastruktūra. Visi šie skirtingi fotografiniai motyvai vienaip atrodo dieną ir visiškai kitą nuotaiką įgauna naktį.

Baltas sniegas ir juoda naktis

Gamtos fotografavimas naktį yra vienas įdomiausių ir išskirtinių naktinės fotografijos temų. Metų laikai turi tam daug įtakos. Peizažų fotografavimas žiemą, kai už lango termometro stulpelis nukrenta žemiau -15, lauke daug sniego, vėjo suformuotos pusnys, speigas ant medžių, giedras dangus ir pučia ledinis šiaurės vėjas. Visas šis grožis turi būti įamžintas bet kokia kaina. Viskas, kas gražu dažnai yra sunkiai pasiekiama ir gaunama. Ne kiekvienas gali prisiversti „išlipti“ iš šilto, jaukaus guolio į ledinį šaltį ir žvarbų vėją į to vienintelio kadro paieškas. Tai yra mano kasdienybė. Termosas karštos arbatos, šilta striukė, vilnonės kojinės ir šalčio nepraleidžianti avalynė.

Naktinės fotosesijos sėkmė – oro sąlygos, todėl reikia stebėti prognozes. Idealiai giedras dangus, silpnas vėjas (arba visai be vėjo) – yra idealu. Naktinės nuotraukos žiemą (sausio ir vasario mėnesiais) yra gražiausia, ką galima padaryti žiemos metu. Daug sniego, spengiantis šaltis, baltos pievos ir tvirta sniego puta yra ideali nakties fotografavimui. Tokios nuotraukos yra daromos sulaukus pilnaties arba tiesiog giedro dangaus.

Dangus

Sekantis naktinės fotografijos objektas – dangus. Tai galima sakyti visiškai atskira tema. Dangaus fotografavimas yra tikras mokslas. Nakties metu fotoaparatas su nustatyta ilga ekspozicija geba užfiksuoti neregėtus vaizdus. Žmogaus akis to nemato. Įsivaizduokime žvaigždėtą dangų rugpjūčio mėnesį. Tai laikas, kuomet dangus labiausiai žvaigždėtas. Turbūt geriausias momentas daryt dangaus nuotraukoms. Jau vien žiūrint į viršų atrodo nesuskaičiuojama galybė žvaigždžių, o aukštos klasės fotoaparatas ir aštri, šviesi optika mato dar dešimtis kartų daugiau.

Gražiausios naktinio dangaus nuotraukos gaunasi nuvažiavus toli už miesto. Mėnulio fotografavimas reikalauja ypatingų techninių reikalavimų, oro sąlygų ir žinoma reikiamos mėnulio fazės. Dangaus fotografavimas yra atskiras mokslas, nes reikalauja daug techninių žinių.

Naktinis miestas

Naktinės miesto, objektų ir infrastruktūros nuotraukos dar viena tema, kurią tenka dažnai fotografuoti. Naktis ir tamsa miestą nudažo visai kitomis nuotaikomis. Naktinio miesto nuotraukos dažnai naudojamos NT versle, nes jos gražios, lengvai iššaukia žmogaus emociją, palengvina pardavimus, lavina vaizduotę. Architektūra, keliai, tiltai, magistralės, intensyvus eismas. Visi šie objektai sutemus atrodo ypatingai dėl savo apšvietimo. Kodėl naktį viskas atrodo taip gražu? Todėl, kad žmogus savo dėmesį koncentruoja į apšviestus objektus, arba jų visumą. Jis nemato nereikalingų, dėmesį blaškančių elementų.

Techninė naktinės fotografijos dalis.

Dabar papasakosiu visą techninę dalį (iki smulkmenų), aptardamas visus aukščiau paminėtus naktinės fotografijos tipus. Jeigu pradėti nuo visiškos „fotografijos abc“, tai fotografija yra tiesiogiai susijusi su šviesa. Šviesa per jutiklį patenka ant šviesai jautrios matricos arba analoginio varianto juostiniame fotoaparate – foto juostos, kurią sudaro emulsija.

Dienos metu viskas kaip ir aišku. Pagal esamą situaciją, fotoaparato ir optikos technines charakteristikas mes parenkame konfigūraciją rankiniu būdu. Tas gali būti atlikta ir automatiniu režimu. Vėliau – fotografuojame. Su naktine fotografija prasideda visai kita istorija. Čia parametrai yra labai svarbūs.

Fotoaparato ir objektyvo galimybės.

Sekanti stotelė – naktinė fotografija ir geležis. Fotoaparato pagrindiniai nustatymai yra ekspozicijos laikas išlaikymo metu ir ISO jautrumas. Kita dalis tenka objektyvui ir jo maksimaliai atvirai F reikšmei ( F – diafragma ). Šiuolaikiniai fotoaparatai, tokie kaip Canon 1Dxmark3 klasė, Nikon D5 klasė, Sony A7 mark4 ir t.t., geba fotografuoti prie itin aukštai pakeltų parametrų net ir prie labai silpnos šviesos.

Kitas naktinio fotografavimo lygis (pats teisingiausias) – tai fotografavimas nuo trikojo stovo. Čia prasideda fotografija, kurios neįmanoma išgauti kitais būdais. Nakties metu fotoaparatas su nustatyta ilga ekspozicija geba užfiksuoti neregėtus vaizdus. Žmogaus akis to nemato. Įsivaizduokime žvaigždėtą dangų rugpjūčio mėnesį. Tai laikas, kuomet dangus labiausiai žvaigždėtas. Tai geriausias momentas dangaus nuotraukoms kurti. Jau vien žiūrint į viršų matome nesuskaičiuojama galybė žvaigždžių, o aukštos klasės fotoaparatas ir aštri, šviesi optika mato dar dešimtis kartų daugiau.

Trikojis stovas – naktinės fotografijos pagrindas.

Gitzo – tai trikojų stovų flagmanas fotografijos pasaulyje, kuriam analogų nėra. Gitzo panašus į Geliką. Dirba be priekaištų esant bet kokioms sąlygoms. Yra sukurtas iš anglies pluošto, todėl yra labai lengvas ir sugeria visas vibracijas. Aš pats fotografuoju naktį visur ir visada su Gitzo trikoju stovu, Canon 1Dx mark2 klasės aparatu ir naudoju aukščiausios klasės objektyvus Canon.

Kad naktinis fotografavimas būtų galutinai stabilus, naudoju laidinį paleidėją. Laidinis užrakto paleidėjas leidžia fotografuoti nepalietus fotoaparato, o tai dar labiau sumažinta net ir minimalaus krustelėjimo, sujudinimo galimybę.

Jeigu rimtai, tai šalta…

Techniškai, sudėtingiausia žiemą fotografuoti yra dėl šalčio. Ne gana to, kad pačiam šalta ir vos gali vietoj „ištupėti“, tai dar ir visa technika šalčio nemėgsta. Tačiau ir tai man ir kitiems profesionalams yra visiškai nebaisu, nes naudojama Canon 1Dx mark2 klasės technika yra pritaikyta dirbti esant pačiomis atšiauriausiomis oro sąlygomis.

Žiemos metu teko fotografuoti dangų su Sigma 14mm 1.4f. Tai objektyvas, kuris turi itin mažai analogų dėl savo plataus kampo ir šviesumo. Paprastai dangų fotografuoju su nuosavu Canon 16-35mm f 2.8 USM lll. Platus, aštrus, universalus ir tvirtos konstrukcijos L klasės objektyvas. Esant žemai temperatūrai -15 ir daugiau visa technika pradeda šalti, o ypač trikojis stovas. Apskritai fototechnika nemėgsta žemų ir aukštų temperatūrų, tačiau kuo aukštesnės klasės įranga, tuo patvaresnė jį yra naudojant ją atšiauriomis sąlygomis.

Turite minčių ir idėjų? Norite gerų naktinių kadru? Gal naktinės asmeninės fotosesijos? – Maloniai prašome užpildyti kontaktinę formą arba tiesiog man paskambinkite. Visa informacija – kontaktų puslapyje.